fbpx

Black Hat SEO. Kuo rizikuoja verslas?

2022.03.02 / Aut. Donatas Viliamas

Kas yra “Black Hat” SEO?

„Black Hat“ SEO tai taktika, naudojama norint reitinguoti interneto svetainę, pažeidžiant žiniatinklio valdytojo kokybės gaires. „Black Hat“ SEO metodais yra bandoma manipuliuoti paieškos variklio algoritmais, kad dirbtinai padidinti svetainės ar elektroninės parduotuvės reitingus pagal tikslinius raktinius žodžius, paieškos sistemos SERP – rezultatų puslapiuose.

Pagrindinės paieškos sistemos, kaip pvz., „Google“ į „Bing“, labai aiškiai įvardina, kokia veikla prieštarauja jų sąlygoms. Jos taip pat gana aiškiai nurodo galimas pasekmes, jei pažeisite jų gaires. Naudojant „Black Hat“ SEO taktikas, Jūsų svetainė gali būti nubausta (arba algoritmiškai, arba rankiniu būdu), o tai reiškia žemesnes organines pozicijas paieškos sistemoje ir atitinkamai organinio srauto mažėjimą.

“Black Hat“ SEO priešingybė – svetainių ar el.parduotuvių etiškas SEO optimizavimas. Tai leistina ir plačiai naudojama interneto rinkodaros strategija orientuota į ilgą laikotarpį. Kitaip tariant atlikę savo svetainės SEO optimizavimą per savaitę rezultatų tikrai nepasieksite. Kai kurie verslai SEO pagalba užsibrėžtų tikslų siekia metus ir ilgiau. Ypač konkurencingose rinkose kaip pvz.: kreditai, automobilių nuoma, draudimai, juvelyrika, kelionės ir t.t.. Tačiau vis dar norinčių pasiekti reikšmingų SEO rezultatų per trumpą laiką (pvz. 1-2 mėn.). Tai teoriškai yra įmanoma ir tai yra daroma naudojant Black Hat SEO metodus.

Beje, kodėl būtent „Black Hat“? Amerikietiškuose vesternuose dažnai blogiukai dėvi juodas skrybėles, o geriečiai – baltas. Iš čia ir kilo pavadinimas „Black Hat“. SEO praktikoje tai reikštų „neteisėtus SEO metodus“.

Kokios rizikos naudojant “Black Hat” SEO taktikas?

Nors naudojant “Black Hat” SEO metodus rezultatas pasiekiamas gana greitai, tačiau su laiku ateina ir bausmė. Dažniausiai tai SEO pozicijų praradimas arba visiškas pašalinimas iš paieškos rezultatų. Po tokios bausmės atsitiesti bus itin sunku ir kainuos daug laiko bei investicijų. Norint kilti aukštyn vėl, teks panaikinti „juodojo SEO“ metodų liekanas. Kartais tai labai ilgai užsitęsia laike, arba techniškai net tampa neįmanoma, jei neigiamos SEO veiklos mastai buvo itin dideli.

Realūs “Black Hat” SEO metodų pavyzdžiai Lietuvoje:

Pirktos atgalinės nuorodos

Atgalinių nuorodų pirkti negalima – taip sako Google. Bet SEO specialistai gudrauja. Galbūt nėra taip jau ir blogai kažkokiu būdu atsilyginti už tas nuorodas? Taip laviruojama ant labai plonytės linijos. Čia dar minimas terminas „Grey Hat SEO“ – pilkasis SEO, turint omenyje tarpinį variantą tarp nelegalaus ir legalaus (White Hat) SEO.

“Black Hat” SEO metodai dažnai yra laikomi tada, kai nuorodos perkamos masiškai, arba tiesiog įterpiant į visiškai tematiškai nesusijusį turinį.

Pavyzdys žemiau. Data: 2022.03.02 d.

iterptos nuorodos i nesusijusi turini - black hat seo

Kartais nuorodos publikuojamos ir suaugusiems skirtuose puslapiuose, o tai beveik garantuota bauda ir puslapio, į kurį veda nuorodos, reitingų sumažinimas.

Žemiau pavyzdys to paties Lietuvoje veikiančio SEO paslaugų teikėjo, kuris aiškiai naudoja “Black Hat” SEO taktikas ir to neatskleidžia savo klientams.

Data: 2022.03.02 d.

naudoja blackhat seo metodus

Matosi, kad nurodos visiškai naujos. Fiksavimo data: 2022.03.02 d.

naujos black hat nuorodos

Nepaisant to, šis portalas pagal raktinį žodį “SEO paslaugos” yra Nr.1 Google.lt paieškos sistemoje. Fiksavimo data 2022.11.22 d.

seopaslaugos black hat seo

Tai puikus pavyzdys, kad “Black Hat” SEO veikia. Klausimas kiek ilgai. Bet Jūs tikriausiai nenorite “užsirauti” ant tokių SEO specialistų?

Pridėta per daug raktažodžių

Ši praktika iki šiol gana dažna ir Lietuvoje. Tekste pridedama kuo daugiau raktažodžių, gautų iš raktažodžių analizės įrankių. SEO tekstų kūrėjai verčiasi per galvą, kad tekstas su 20 ar net daugiau raktažodžių skambėtų natūraliai, tačiau vis tiek galima suprasti, kai rašoma Google botams, o ne skaitytojams.

Pavyzdys iš mūsų vieno kliento praktikos žemiau.

seo keyword stuffing

Taip pat tekste gali būti pridėta papildomo teksto, kad būtų išplėsta apimtis. Tai dažnai daroma vardinant daugybę prekių ženklų arba surašant miestus, kuriuose dirbama. Tai daroma tikintis, kad puslapis bus reitinguojamas lokaliai, kai kažkas ieškos [raktažodis]+[miestas] kombinacijos.

Google supranta, kai raktažodžiai naudojami per daug intensyviai ir gali sumažinti puslapio reitingą, ne padidinti.

Google Translate verstas turinys

Galbūt teko susidurti su lietuviškais straipsniais, kurių kokybė tokia prasta, kad net neįmanoma skaityti? Kartais tokie puslapiai užima aukštesnes pozicijas, nei kokybiškas lietuviškas turinys. Bet tokie rezultatai rodomi neilgai, arba bent kurį laiką.

Iliustracijai pateiksime dar vieną pavyzdį iš Lietuvos SEO rinkos, kur matosi kaip vieni iš SEO teikėjų bando kurti turinį, kuris realiai yra skaitytojui nevertingas, verstas automatinio vertėjo ir dėl to sunkiai suprantamas.

automatiskai verstas seo tekstas

Automatiškai sugeneruotas turinys naudojant DI

Dar vienas nelegalaus SEO metodas – automatiškai sugeneruotas turinys. Tekstas sugeneruojamas naudojant DI (dirbtinio intelekto) tarnybas, kurios veikia kartu su Google Translate. Taip galima sugeneruoti ir lietuviškus tekstus. Šis turinys yra itin prastos kokybės, tačiau Google tik per tam tikrą laiką tai supranta ir sumažina tokių puslapių reitingus.

Peradresavimai į kitus puslapius

Google aiškiai supranta peradresavimą tada, kai nurodomas atitinkamas kodas. Štai 301 peradresavimas reiškia, kad senasis puslapis panaikinamas ir visos nuorodos turi vesti į naująjį. Kai nenurodomas toks kodas, Google gali suteikti autoritetą naujajam puslapiui. Tokiu būdu iš kelių skirtingų puslapių padaryti peradresavimai gali iškelti vieną puslapį.

Dar vienas būdas kelti puslapių reitingą – suindeksuoti Google peradresavimus į tam tikrą puslapį. Kadangi Google turi apie 100 skirtingų kalbų versijų, tai gaunama apie 100 itin aukšto autoriteto puslapių. Tai manipuliacijos.

PBN – aukštus reitingus turinčių blogų tinklas

Nuorodos gali būti patalpinamos PBN – Private Blog Network – aukštus reitingus turinčių puslapių tinkle. Kodėl tinklas? Todėl, kad priklauso tam pačiam šeimininkui, dažnai talpinamas tame pačiame hostinge ir turi tą patį IP adresą. Taip pat blogų tinklas yra dėl to, kad visi tinklo puslapiai turi nuorodas vienas į kitą. Tokių “SEO blogų” tinklų gausiai yra ir Lietuvoje. Kartais juose publikuojamas net ir vienas bei tas pats straipsnis su nuorodomis. Tada prie galimos bausmės prisideda ir nuorodos vertės sumažinimas dėl dubliuoto turinio.

Paslėptas turinys – cloaking

Gana senas, bet kartais dar naudojamas triukas yra turinio slėpimas arba „cloaking“. Google robotams pateikiamas vienoks turinys, o vartotojams – kiek kitoks. Tai daroma dalį turinio dedant kaip paveikslėlį, naudojant JAVscript kodus, taip pat ir iframe sprendimus.

Taip pat kartais dar galima pamatyti ir paslėptų nuorodų – nuorodos uždedamos ant 1×1 px dydžio paveikslėlio, kurio spalva sutampa su puslapio pagrindo spalva. Taip tas taškelis nematomas, nors Google robotai fiksuoja nuorodą ant iliustracijos…

Panašiai žaidžiant su spalvomis gali būti paslepiami ir ištisi tekstai. Vartotojas jų nemato tol, kol pele nepažymi viso puslapio. Google robotai skenuoja kodą, todėl jiems atrodo, kad tekstas ten yra.

Yra ir daugiau nelegalaus SEO metodų, kurie naudojami rečiau. Pavyzdžiui, automatinės Google užklausos, nuorodų fermos ir katalogai, struktūrinių duomenų spamas, puslapių su virusais kūrimas ir t.t.

Reziume

Visų šių SEO taktikų reiktų vengti, nes jie žalingi.

Daugiau išlaidų ir vargo bus tada, kai puslapis gaus pavyzdžiui  “Google Penguin” nuobaudą. Jos panaikinimas užtruks ilgai, reikalaus daug SEO specialistų pastangų, kurios, aišku, turės būti gerai apmokamos. Greitiems rezultatams pasiekti geriau rinktis Google Ads, o ne “Black Hat” SEO.

CEO at SEO generolai®
Donatas Viliamas - įmonės MB "SeoReklama" įkūrėjas ir direktorius. Prekės ženklo "SEO generolai" savininkas. Specializacija: SEO strategijų kūrimas, konkurencinės aplinkos analitika, SEO konsultacijos, auditai, gilus techninis SEO, strateginis planavimas, copywriting'as, verslo konsultacijos. Donatas strategiškai vadovauja SEO klientų projektuose. Rašo seogenerolai.lt tinklaraštį. Reguliariai atlieka SEO testus, kad suprastų „Google“ ir kitų paieškos sistemų algoritmų elgseną. SEO karjerą pradėjo 2009 m. kaip laisvai samdomas SEO specialistas. 2013 m. įkūrė SEO įmonę, kuri jau dirbo su daugiau nei 100 kompanijų vykdydama SEO projektus Lietuvos ir užsienio rinkose. Asmeninis blog'as https://www.viliamas.com/
Atgal
DOMINA PASLAUGOS?SUSISIEKITE
Vardas/Pavardė*
El. paštas*
Telefono numeris*
Svetainės adresas*
Pageidavimai, raktažodžiai*
Žinutė išsiųsta sėkmingai
Klaida. Pabandykite dar kartą
error: